Ludzie od dawna interesowali się teorią światła. Niegdyś myślano, że światło porusza się z nieskończenie dużą prędkością, oraz, że wysyłane jest z naszych oczu. Uważano tak, ponieważ gdy spojrzało się w niebo, gwiazdy pojawiały się natychmiast, nie było trzeba czekać, aż światło pokona drogę od naszych oczu do ciała niebieskiego i z powrotem. Dopiero (a może już) w 1676 r. młody duński astronom Ole Roemer udowodnił, że światło porusza się ze skończoną prędkością. Zauważył, że podczas obserwacji zaćmień księżyców Jowisza, zaćmienia te nie zachodzą regularnie. Zachodzą 16 minut później, gdy Ziemia jest po drugiej stronie słońca względem Jowisza, niż gdy Ziemia jest po tej samej stronie Słońca, co Jowisz. Doszedł do wniosku, że gdy Ziemia jest po drugiej stronie Słońca, promienie świetlne potrzebują 16 min. więcej czasu, aby dolecieć do Ziemi, niż gdy Ziemia jest po tej samej stronie Słońca (a więc i bliżej) co Jowisz. Pierwszego obliczenia prędkości światła dokonał holenderski fizyk Christian Huyghenson, i wynik, jaki otrzymał wynosił 200 000 km/s . Pomylił się, więc o 100 000 km/s (prędkość światła w próżni wynosi ok. 300 000 km/s), lecz i tak prędkość 200 000 km/s wydawała się ludziom tak niewyobrażalna, że niektórzy nie chcieli uwierzyć. Kiedy ludzie doszli do wniosku, że światło jest falą, pojawiła się duża wątpliwość - fala musi się w czymś rozchodzić! Było to dla ludzi oczywiste, że tak jak dźwięk rozchodzi się w powietrzu, tak fala świetlna potrzebuje jakiegoś ośrodka, w którym będzie mogła się poruszać. Ośrodek ten nazwano "ETEREM". Ludzie uważali, że eter wypełnia całą przestrzeń. Skoro teoria eteru była już gotowa, wypadałoby jeszcze ten eter odkryć. Przestrzeń wypełniona jest przez eter, a Ziemia porusza się w przestrzeni, więc Ziemia musi poruszać się w eterze. W takim razie, podczas ruchu Ziemi w eterze, powinniśmy dostrzegać jakieś zmiany prędkości światła. Zmierzono, więc prędkość wiązki światła zgodnie z kierunkiem ruchu Ziemi, i "pod prąd" ruchu Ziemi w eterze. Po wykonaniu doświadczenia, prędkość światła była jednakowa w obu kierunkach. Doświadczenie powtarzano dziesiątki razy, zwiększając czułość urządzeń, lecz nie udało się wykryć ruchu Ziemi w eterze. Powstały liczne teorie wyjaśniające wyniki doświadczeń, lecz żadna nie była pewna. Ludzie nie potrafili rozwiązać tego problemu, i wtedy pojawił się Einstein...

 • Moda i uroda to coś co kobiety interesuje najbardziej. Obecna pora roku, czyli lato to idealny czas na zakupy i wspaniały wygląd. W tym czasie drogie panie starają się wyglądać najładniej. Jak pokazują dane statystyczne kobiety jak i młode dziewczyny wiosną i latem robią najwięcej zakupów w branży kosmetycznej i odzieżowej. Trwające wyprzedaże powodują, że najchętniej kupowana jest tania odzież damska. Jednak wśród ubrań przeważają tanie sukienki, muszą być to bez wątpienia modne sukienki.

  Więcej…
 • Ostatnimi czasy przy urządzaniu wnętrza kreatorzy mody związanej z wystrojem wnętrz, kierują się tym, aby było ono niezbyt skomplikowane. Puste, czyste wnętrza są tym, co jest praktyczne i modne. Dlatego też białe ściany i surowy wystrój są często spotykanymi w gazetach związanych z wystrojem wnętrz, czy trendami, jakie dyktowane są w tej dziedzinie.

  Więcej…
 • Kobieta w dzisiejszym świecie musi być kobietą zadbaną. Aby osiągnąć taki efekt musi stosować wiele metod: zdrowa dieta, ćwiczenia, zabiegi upiększające, wizyty w gabinetach kosmetycznych.

  Więcej…
 • Wśród największych fizyków w dziejach ludzkości, znaleźliby się zapewne: Galileusz, Newton oraz Einstein. Teorię Newtona znamy doskonale ze szkoły, Galileusza nieco mniej, ale zapewne każdy słyszał o jego odkryciach. Nie ma chyba człowieka, który nie słyszałby o Einsteinie, są natomiast setki ludzi, którzy nie mają zielonego pojęcia, czego on dokonał.

  Więcej…